Zespół rowka nerwu łokciowego (Cubital tunnel syndrome) jest schorzeniem występującym w każdym wieku. Choroba ta może być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów, może mieć ona również charakter zawodowy. Schorzenie to może pojawić się u każdego pacjenta, którego praca polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności np.prace wykończeniowe, pisanie na komputerze lub częste podpieranie się na łokciu. Za jedną z przyczyn w ostatnich latach uznano długotrwałe używanie klawiatury i myszki komputerowej. Wywołują ją również anatomiczne anomalie rozwojowe, a także przerost mięśni zginaczy ręki

Początkowe objawy to utrata czucia w IV-tym i V-tym palcu ręki. Z czasem jednak dolegliwości są na tyle silne, że mogą wybudzać w nocy. Nasilenie objawów pojawia się, gdy kończyna górna jest uniesiona oraz przy czynnościach takich jak mycie naczyń czy kierowanie samochodem. Opuszczenie ręki przynosi ulgę i osłabienie objawów choroby. Leki p/bólowe są całkowicie nieskuteczne w tej chorobie.

Nieleczony zespół rowka nerwu łokciowego prowadzi do uszkodzenia mięśni międzykostnych ręki (odpowiedzialnych za to, że możemy palce złączyć razem) oraz mięśni kłębika. Skutkuje to deformacją ręki i znacznym osłabieniem jej funkcji.

1A6E680E-D3F6-44FB-B9CF-9F9A306F97F5-1536x1027

Dostęp operacyjny – widoczny nerw łokciowy

Zespół rowka nerwu łokciowego

Dostęp operacyjny

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego

Leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Jeśli objawy występują od dłuższego czasu, może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Leczenie zachowawcze w postaci leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych czy iniekcji okołonerwowych jest często nieskuteczne, gdyż nie eliminuje przyczyny – ucisku na włókna nerwu łokciowego.

Cennik

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) 2000 zł
Zespół rowka nerwu łokciowego 3000 zł
Palec zatrzaskujący 2000 zł
Operacyjne usuwanie ganglionów 2000 - 2400 zł
Punkcja ganglionu wraz z podaniem leku 650 zł
Choroba de Quervain’a 2000 zł

Jak wygląda zabieg?

Jedynym skutecznym leczeniem zespołu rowka nerwu łokciowego jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających nerw od strony łokciowej (wewnętrznej). Z uwagi na możliwość podwichania się nerwu (wyskakiwania z jego naturalnej loży) istnieje konieczność przeniesienia nerwu pod kieszonkę tłuszczową (transpozycja). Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji oraz gwarantuje swobodny ruch nerwu w trakcie zginania łokcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.