Widoczny problem
Problemy z poszerzonymi naczyniami krwionośnymi skóry, często mylnie nazywane przez pacjentów „pękającymi naczyniami”, są jednymi z najczęściej zgłaszanych w gabinecie medycyny estetycznej. Od lekarza wymaga się prawidłowego zakwalifikowania zmian, a co za tym idzie, dobrania odpowiedniego zabiegu laserowego.
W codziennej praktyce zajmujemy się głównie poszerzonymi naczyniami żylnymi – teleangiektazjami i wenulektazjami oraz z rumieniem – miejscowym zaczerwienieniem skóry. Z uwagi na odmienną przyczynę problemu konieczne jest zastosowanie całkowicie innych technologii leczniczych.
Pajączki żylne
Pajączki są widoczne w postaci powiększonych, wyraźnie widocznych naczyń o grubości około 1-2 mm, występujących najczęściej na policzkach, skrzydełkach nosa czy brodzie. Z uwagi na znaczną ilość krwi, a co za tym idzie krwinek czerwonych w ich świetle, doskonale pochłaniają światło lasera Nd:Yag (neodymowo-yagowego) o długości fali 1064nm.
Leczenie polega na precyzyjnej, punktowej ablacji (spaleniu) niepożądanych naczyń. Wybiórczy wychwyt promieni lasera przez krew sprawia, że zabiegi są niebywale szybkie i bezbolesne, a cała procedura jest bezpieczna dla okolicznych tkanek.
Do zabiegu nie stosuje się znieczulenia, ponieważ lidokaina zawarta kremach obkurcza naczynia krwionośne, powodując niekiedy zbielenie skóry i sprawia, że zabieg naczyniowy jest niemożliwy do wykonania.
Po precyzyjnym wybraniu naczynia, dopasowuje się odpowiedni czas i moc impulsu laserowego. Stopniowo zwiększa się moc lasera, aby uzyskać pożądany efekt ablacji, jednocześnie obserwując stan okolicznej skóry. Laser naczyniowy Nd:Yag stanowi doskonałe uzupełnienie terapii żylaków kończyn dolnych i rewelacyjne dopłenienie efektu po zabiegach skleroterapii.
Zabieg laserem Nd;Yag jest bezpieczny i niebolesny z uwagi na punktowy charakter działania i bardzo krótki czas trwania impulsu świetlnego. W czasie terapii stosuje się specjalne okulary ochronne.
Rumień skóry
Rumień jest bardzo często mylony z pajączkami naczyniowymi. W istocie jest to obszar skóry ze znacząco zwiększoną ilością drobnych naczyń włosowatych, powodujących charakterystyczne przewlekłe zaczerwienienie. Problem nasila się w sytuacjach wystawienia skóry na działanie skrajnych temperatur i nasila się zimą i latem, po ekspozycji twarzy na bardzo zimne lub upalne powietrze. W wielu przypadkach stres może być głównym czynnikiem wywołującym pojawienie się rumienia skóry. Wybiórczo działający laser naczyniowy jest na ten typ zmian bardzo mało skuteczny, a sukcesy lecznicze osiąga się stosując światło rozproszone emitowane przez laser CPL (światło pulsacyjne).
W trakcie zabiegu głowicą CPL skórę pokrywa się żelem do ultrasonografii, co zapewnia pełne przyleganie kryształu głowicy do skóry i równe rozchodzenie się wiązki świetlnej w tkankach. Sam zabieg określany jest przez pacjentów jako bardzo przyjemny – stopniowo, z każdym kolejnym „przejściem” głowicy, podgrzewa się skórę, co powoduje ablację i obkurczenie naczyń włosowatych. Towarzyszą temu błyski świetlne o bardzo dużej intensywności (jak światło stroboskopu), co wymusza konieczność stosowania specjalnych nakładek na oczy.
Postępowanie pozabiegowe
Skóra poddana działaniu światła laserowego wymaga nawilżania oraz stosowania blokerów promieni UV przez kilka tygodni po zastosowanym leczeniu. Pacjenci są każdorazowo informowani o zakazie opalania się przez okres miesiąca od ekspozycji na laser. W zależności od użytej głowicy oraz obszaru terapia może być powtórzona po około 3-4 tygodniach, a pojedynczy zabieg ma skuteczność sięgającą 60-70%.