Przebarwienia

Przebarwienia są jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie medycyny estetycznej.
Są to plamy, najczęściej pojawiające się na twarzy, dłoniach czy dekolcie, o brązowym lub czarnym zabarwieniu. Do głównych przyczyn powstawania przebarwień należy nadmierna ekspozycja skóry na światło słoneczne. Promieniowanie UVA i UVB doprowadza do zaburzenia funkcjonowania komórek barwnikowych, melanocytów (produkujących melaninę, czyli barwnik skórny) i wzmożonej produkcji melaniny. W prawidłowych warunkach, pigment ten pełni funkcję ochronną skóry, ponieważ produkowany jest w odpowiedzi na działanie szkodliwego promieniowania i zapobiega poparzeniom skóry. W wyniku nadmiernego gromadzenia barwnika w skórze, dochodzi do powstania nieestetycznych plam, za które odpowiadają również zaburzenia hormonalne (ciąża, stosowana antykoncepcja hormonalna) czy choroby autoimmunologiczne (np. choroby tarczycy). Zmiany te nastręczają wiele problemów klinicystom na całym świecie, głównie z powodu różnorodności pochodzenia problemu (etiologii) oraz głębokości, na której znajdują się one w skórze (morfologii). Nie ma jednego, idealnego i uniwersalnego sposobu na usunięcie przebarwień a każdy przypadek powinien być rozpatrywany i leczony indywidualnie.

Jak się ich pozbyć?

Usuwanie przebarwień przy użyciu lasera bazuje na pochłanianiu światła (absorpcji) przez komórki zawierające barwnik (melanocyty). Dostarczana podczas impulsu świetlnego energia jest pochłaniana przez melaninę, co powoduje trwałe uszkodzenie komórek, a w konsekwencji ich rozpad i wchłanianie.
W zależności o głębokości w skórze, zmiany te będą odmiennie reagować na różne długości użytego światła laserowego. Z powodu tej różnorodności, jedynie doświadczony kosmetolog będzie w stanie prawidłowo zidentyfikować źródło problemu, a co za tym idzie, dopasować odpowiedni zabieg laserowy. Dobrze zebrany wywiad medyczny oraz badanie np. lampą Wood’a, są konieczne w dopasowywaniu odpowiedniej technologii leczenia i znacząco redukują czas i koszt leczenia. Należy podkreślić, że przebarwienia, które pojawiły się raz, będą nawracały. Niezwykle ważna w całym postępowaniu terapeutycznym, jest więc profilaktyka powstawania przebarwień i konieczność stosowania fotoprotekcji przez cały rok, nie tylko latem.
Skuteczną metodą redukcji przebarwień jest również radiofrekwencja mikroigłowa. To zabieg całoroczny i bezpieczny nawet w okresie letnim, ponieważ opalenizna nie jest przeciwwskazaniem do jego wykonania.

Jak wygląda usuwanie przebarwień?

Zabieg usuwania przebarwień wykonuje się przy pomocy lasera zaopatrzonego w głowicę Nd:Yag (o długości fali 1064nm) lub CPL (światło rozproszone). Podczas aplikacji energii lasera na skórę możliwe są trzy scenariusze: zmiana nie zmieni się, delikatnie rozjaśni lub intensywnie ściemnieje. Warto dodać, że brak reakcji przebarwienia na światło laserowe nie oznacza braku efektów. Tymczasowe ściemnienie przebarwienia (bardzo pożądane) trwa zwykle do kilku dni, po których obserwuje się stopniową redukcję, aż do wyrównania kolorytu skóry. Z uwagi na czas wchłaniania melaniny, pochodzącej z rozpadu komórek barwnikowych, wynoszący około 2 tygodnie, zaleca się wykonywanie zabiegu nie częściej niż co 2-3 tygodnie.

Laserowe usuwanie przebarwień jest szczególnie polecane osobom, które borykają się z tym problemem po intensywnym sezonie letnim oraz u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi. W przeciwieństwie do dermokosmetyków takich ja Dermamelan i Cosmelan, zabiegi laserowe dają długotrwały efekt redukcji i likwidacji przebarwień.

Zabiegi usuwania przebarwień są zabiegami, po których nie jest wymagana szczególna pielęgnacja czy odstąpienie od pracy. Zwykle stosuje się kosmetyki nawilżające skórę i kremy z wysokim filtrem UV. Z uwagi na ryzyko ekspozycji słonecznej nie zaleca się wykonywania ich w miesiącach od maja do września.

Redukcja przebarwień

EFEKT PO 1 ZABIEGU GŁOWICĄ CPL

Przeciwwskazania

Laserowe usuwanie przebarwień jest bardzo bezpieczne, jednak z uwagi na działanie fotouczulające (nasilające powstawanie przebarwień) należy unikać wykonywania zabiegów podczas pewnych kuracji lekowych. Wskazana jest także czasowa eliminacja z diety ziół i dużych dawek witamin.

U pacjentów po leczeniu nowotworowym można przystąpić do zabiegu, jeśli od zakończenia leczenia onkologicznego minęło 5 lat (w przypadku czerniaków – nie wykonuje się zabiegów nigdy).

Cennik zabiegów na twarz

Głowica CPL Czoło / policzki 400 zł
Głowica CPL Twarz 600 zł
Laser Nd:Yag Q-Switched Czoło / policzki 400 zł
Laser Nd:Yag Q-Switched Twarz 600 zł
Radiofrekwencja mikroigłowa - 900 zł
Peelingi chemiczne - 300 zł

Cennik zabiegów na ciało

Głowica CPL Dekolt 600 zł
Głowica CPL Dłonie 600 zł