Jak się ich pozbyć?
Usuwanie przebarwień przy użyciu lasera bazuje na pochłanianiu światła (absorpcji) przez komórki zawierające barwnik (melanocyty). Dostarczana podczas impulsu świetlnego energia jest pochłaniana przez melaninę, co powoduje trwałe uszkodzenie komórek, a w konsekwencji ich rozpad i wchłanianie.
W zależności o głębokości w skórze, zmiany te będą odmiennie reagować na różne długości użytego światła laserowego. Z powodu tej różnorodności, jedynie doświadczony kosmetolog będzie w stanie prawidłowo zidentyfikować źródło problemu, a co za tym idzie, dopasować odpowiedni zabieg laserowy. Dobrze zebrany wywiad medyczny oraz badanie np. lampą Wood’a, są konieczne w dopasowywaniu odpowiedniej technologii leczenia i znacząco redukują czas i koszt leczenia. Należy podkreślić, że przebarwienia, które pojawiły się raz, będą nawracały. Niezwykle ważna w całym postępowaniu terapeutycznym, jest więc profilaktyka powstawania przebarwień i konieczność stosowania fotoprotekcji przez cały rok, nie tylko latem.
Skuteczną metodą redukcji przebarwień jest również radiofrekwencja mikroigłowa. To zabieg całoroczny i bezpieczny nawet w okresie letnim, ponieważ opalenizna nie jest przeciwwskazaniem do jego wykonania.
Jak wygląda usuwanie przebarwień?
Zabieg usuwania przebarwień wykonuje się przy pomocy lasera zaopatrzonego w głowicę Nd:Yag (o długości fali 1064nm) lub CPL (światło rozproszone). Podczas aplikacji energii lasera na skórę możliwe są trzy scenariusze: zmiana nie zmieni się, delikatnie rozjaśni lub intensywnie ściemnieje. Warto dodać, że brak reakcji przebarwienia na światło laserowe nie oznacza braku efektów. Tymczasowe ściemnienie przebarwienia (bardzo pożądane) trwa zwykle do kilku dni, po których obserwuje się stopniową redukcję, aż do wyrównania kolorytu skóry. Z uwagi na czas wchłaniania melaniny, pochodzącej z rozpadu komórek barwnikowych, wynoszący około 2 tygodnie, zaleca się wykonywanie zabiegu nie częściej niż co 2-3 tygodnie.
Laserowe usuwanie przebarwień jest szczególnie polecane osobom, które borykają się z tym problemem po intensywnym sezonie letnim oraz u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi. W przeciwieństwie do dermokosmetyków takich ja Dermamelan i Cosmelan, zabiegi laserowe dają długotrwały efekt redukcji i likwidacji przebarwień.
Zabiegi usuwania przebarwień są zabiegami, po których nie jest wymagana szczególna pielęgnacja czy odstąpienie od pracy. Zwykle stosuje się kosmetyki nawilżające skórę i kremy z wysokim filtrem UV. Z uwagi na ryzyko ekspozycji słonecznej nie zaleca się wykonywania ich w miesiącach od maja do września.