Niechciane owłosienie na twarzy w postaci tak zwanego wąsika to problem wielu kobiet. Zbędne owłosienie odbiera pewność siebie i sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na trwałe usunięcie włosów na górnej wardze za pomocą lasera. Jak wygląda depilacja laserowa wąsika?

 

Skąd bierze się kobiecy wąsik?

Niechciane włoski mogą pojawić się w różnych okresach życia, od okresu dojrzewania po menopauzę. Czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się nadmiernego owłosienia są często zmiany czy zaburzenia hormonalne. Wystąpienie owłosienia na twarzy u kobiet może być też związane z procesem starzenia. Owłosienie na twarzy nie musi być problemem medycznym i stanowić objawu choroby. Mimo to warto rozważyć laserowe usuwanie wąsika, aby poczuć się pewniej
i pozbyć się kompleksów.

 

Jeśli owłosienie na twarzy stanowi duży dyskomfort i niechciane włoski obejmują nie tylko linię nad górną wargą, ale także brodę, policzki czy inne okolice, warto skorzystać z konsultacji lekarza endokrynologa, który zleci wykonanie badań hormonalnych.

 

 

Laserowe usuwanie wąsika – jak wygląda zabieg?

 

Depilacja laserowa wąsika, a właściwie epilacja (trwałe usunięcie owłosienia za pomocą specjalistycznych urządzeń) to zabieg przeprowadzany przez lekarza. Specjalista usuwa niepożądane owłosienie za pomocą wiązki lasera, która wnika głęboko w skórę, uszkadzając trwale cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Zabiegowi może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie przypominające ukłucia maleńkich igiełek, a w miejscach gdzie włoski rosną grubsze, pacjentka może odczuwać bardziej intensywny ból. Natomiast zabieg trwa bardzo krótko. Wystarczy kilka strzałów głowicą lasera. Użycie lasera nad górną wargą zajmuje około 5 minut. Zabiegi na twarzy wykonuje się małą głowicą lasera, która działa bardzo precyzyjnie. Dzięki tej precyzji można dokładnie dotrzeć do miejsc, w których rosną niechciane włoski, nie obejmując przy tym niepotrzebnie większej przestrzeni na ciele i nie sprawiając pacjentce zbędnego bólu. Dla jak najlepszych efektów zwykle wymagane jest wykonanie serii zabiegów. Po zabiegu depilacji laserowej twarzy należy stosować kremy z wysokim filtrem i traktować skórę delikatnie aż do pełnej regeneracji. Zalecana się, aby po upływie około 2 lat od ostatniego zabiegu wykonać zabieg utrwalający, pozwalający na zniszczenie pojedynczych włosów, które mogą się pojawić gdzieniegdzie na skórze.

 

Dlaczego epilacja jest skuteczna?

 

Podczas depilacji laserowej wąsika usuwany jest nie tylko włos (widoczny na zewnątrz), ale również dochodzi do zniszczenia mieszka włosowego (znajdującego się wewnątrz skóry), jak i macierzy włosa (aktywnie wzrastającej części włosa wraz z odżywającą ją brodawką skórną). Depilacja laserowa wąsika, usuwając mieszek włosowy wraz z jego macierzą, zapewnia trwałe usunięcie większości włosów w depilowanym miejscu.

 

Tradycyjne metody usuwania owłosienia to metody nietrwałe, nazywane powszechnie depilacją. Depilacja jest to określenie oznaczające tymczasowe usunięcie włosów za pomocą metod mechanicznych lub chemicznych. Metody nietrwałego usuwania włosów stosowane są w gabinetach kosmetycznych. Można je również przeprowadzać samodzielnie w domu. Do sposobów depilacji wąsika zaliczamy usuwanie włosów woskiem, pastą cukrową lub maszynką. Niestety te metody mają wiele wad. Największy problem stanowi nietrwały efekt usuwania włosów i konieczność częstego wykonywania zabiegów, a także potrzeba zapewnienia odpowiedniej długości włosa do wyrwania. Ponadto odrastające włoski są często znacznie grubsze i bardziej rzucają się w oczy.

 

Należy zwrócić uwagę, że laserowe usuwanie wąsika daje najlepsze rezultaty w przypadku owłosienia przybierającego postać włosków grubych, sztywnych i zwykle ciemniejszych niż skóra. Jeżeli włoski nad górną wargą są cienkie i jasne, należy skonsultować ze specjalistą zasadność przeprowadzenia zabiegu z użyciem lasera. Być może lepsze okażą się inne metody.

 

Główne zalety epilacji to:

  • trwałe usunięcie włosów na poziomie około 80-90%,
  • długotrwały efekt,
  • odrastające po latach włoski są cieńsze i jaśniejsze,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia alergii
  • brak podrażnień skóry