Stawy to miejsca szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy. Każdy lekarz mówi, że należy o nie dbać. Mimo tego, że medycyna nieustannie się rozwija, to jednak pełna regeneracja stawów jest w dalszym ciągu niemożliwa. Stawy, a dokładniej chrząstka stawowa to niezwykle delikatna tkanka łączna, która jest pozbawiona naczyń krwionośnych a do tego jest słabo zmineralizowana i nieunerwiona. Wszystko to sprawia, że proces „naprawy” jest tutaj niezwykle ograniczony. Z drugiej strony istnieje szereg różnych metod, pozwalających przywrócić sprawność uszkodzonych stawów. Przyczyniają się one do zwiększenia komfortu życia u osób, u których zmiany zaszły za daleko. Należy jednak wziąć pod uwagę, że szereg różnych czynników wpływa na ich skuteczność. Wiek, sprawność fizyczna, kondycja, zdrowie i stopień uszkodzenia przeważnie decydują o całym procesie. W przypadku zmian łagodnych, często zaleca się środki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, rehabilitację.
Zadbaj o stawy
Możemy oczywiście zapobiegać tego typu uszkodzeniom i nie mieć w przyszłości problemów. Dobra dieta to podstawa, gdyż wpływa ona na ogólną kondycją organizmu. Dzięki właściwemu odżywianiu mamy wpływ na tkankę chrzęstną i wytrzymałość układu kostnego. Warto unikać nadmiernej ilości soli, cukru, alkoholu oraz kawy. Jadajmy posiłki zawierające odpowiednią ilość antyoksydantów i witamin. Do poprawy kondycji stawów mogą się przyczynić również suplementy, takie jak glukozamina oraz preparaty na bazie kapsaicyny, kurkumy, imbiru. Warto od czasu do czasu pamiętać o kolagenie – dostępnym zarówno w formie preparatów, jak i w niektórych posiłkach.
Operacyjna regeneracja stawów
Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dotyczącym regeneracji stawów jest operacja i zastąpienie uszkodzonego stawu endoprotezą. Opcja ta jest jednak stosowana wyłącznie w bardzo trudnych przypadkach, kiedy nie da się już niczego innego zrobić.
Osocze bogato płytkowe
Osocze bogato płytkowe stosowane jest w wielu dziedzinach medycyny. Również ortopedia czerpie z tej metody w leczeniu przewlekłych uszkodzeń oraz stanów zapalnych stawów oraz kości. Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, otrzymywanym w procesie odwirowania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. W tym rodzaju terapii wykorzystywana jest wyłącznie krew własna pacjenta, więc nie ma ryzyka transmisji chorób wirusowych lub reakcji uczuleniowych.
Komórki macierzyste
Obecnie w niektórych klinikach dostępne są również zabiegi regeneracyjne, a dokładniej terapia komórkami macierzystymi. Metoda ta nie należy do tanich, jednakże daje obiecujące rezultaty. Jej celem jest odtworzenie zniszczonych kości i stawów. Pozwala ona w naturalny i bezpieczny sposób odbudować nawet duże ubytki stawów. Preparat stosowany podczas zabiegu to galaretowana substancja bogata w komórki macierzyste, które mogą się przekształcić się w dowolne komórki organizmu.W składzie preparatu znajdują się czynniki wzrostu, które stymulują regenerację i naprawdę tkanek. Spryskanie substancją określonej chrząstki może dać odpowiednie efekty.
Regeneracja stawów kwasem hialuronowym, czyli wiskosuplementacja
Ciekawym rozwiązaniem z zakresu regeneracji stawów jest podawanie kwasów hialuronowych bezpośrednio do uszkodzonych miejsc. Pozwala to złagodzić dolegliwości bólowe i jednocześnie wypełnić uszkodzenia chrząstki. Sam kwas hialuronowy to syntetyzowany związek chemiczny, wydzielany do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Pełni on kluczową rolę w układzie kostno-stawowym. W wyniku chorób zwyrodnieniowych zauważa się ubytek tego związku. Z tego też względu, ratunkiem mogą być preparaty i zastrzyki z kwasu hialuronowego. Metoda ta nazywana jest wiskosuplementacją.
Zastrzyki z kwasem hialuronowym – jak często?
W zależności od schorzenia, zastrzyki z kwasem hialuronowym podawane są co siedem dni. Samą aplikację powtarza się od trzech do pięciu razy. Jaki jest efekt? Otóż każdy zabieg przyczynia się do wzrostu lepkości i elastyczności płynu stawowego. Oprócz tego zwiększa się poślizg w chrząstce stawowej. Ruch staje się płynniejszy a tarcie powierzchni stawowej zostaje zredukowane. Metoda ta sprawia, że chrząstka zostaje właściwie odżywiona, ból ustępuje a pacjent może powrócić do zdrowia. Niektóre osoby już po pierwszym zastrzyku odczuwają poprawę.
Cały proces regeneracji stawów jest uzależniony od wielu czynników. Po konsultacji ze specjalistą, będzie on w stanie przedstawić, jak u danej osoby, może to wyglądać.
Gabinet Medycyny Estetycznej dr Michalaka specjalizuje się w urazach ortopedycznych. Zapisz się na wizytę i sprawdź swoje stawy już dzisiaj.