Nos bywa powodem wielu kompleksów. Wbrew dość powszechnym opiniom, dla osób niezadowolonych z wyglądu swojego nosa, jedynym wyjściem nie jest wyłącznie inwazyjny zabieg chirurgiczny. Pewne defekty nosa można z powodzeniem skorygować poprzez zaaplikowanie preparatu zawierającego kwas hialuronowy lub hydroksyapatyt wapnia.
Niechirurgiczna korekta nosa
Operacje plastyczne nosa są jednym z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Jednak coraz więcej osób, które nie są zadowolone z wyglądu swojego nosa, wybiera mniej inwazyjną metodę. Często po konsultacji okazuje się, że operacja nie jest konieczna, gdyż nawet niewielka, niechirurgiczna korekta kształtu nosa może diametralnie poprawić wygląd całej twarzy. Rozwiązaniem dla takich pacjentów może być zabieg korekty nosa, do którego wykorzystuje się usieciowany kwas hialuronowy o większej gęstości lub hydroksyapatyt wapnia
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem w celu określenia potrzeb i preferencji pacjenta. Następnie po niewielkim znieczuleniu miejscowym, w miejsca przeznaczone do korekty, wprowadzany jest cieniutką igłą bądź kaniulą preparat. Procedura trwa około 30 minut, a efekty widoczne są od razu. Po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych aktywności.
U niektórych pacjentów może pojawić się mały siniak, obrzęk, lekki ból czy tkliwość w okolicy nosa – objawy te znikają samoistnie w przeciągu kilku dni. W przypadku standardowego zabiegu satysfakcjonujący efekt uzyskiwany jest po jednej aplikacji preparatu. Dla pacjentów wymagających kilkustopniowej metamorfozy, stosowana jest aplikacja
w 2-3 cyklach.
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występująca w organizmie człowieka i jedynym preparatem wykorzystywanym do niechirurgicznego modelowania nosa. Stosowana w tym przypadku postać kwasu hialuronowego różni się od tych używanych w innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Aby poprawić wygląd nosa stosuje się postać gęstego żelu, czyli usieciowanego kwasu hialuronowego, który idealnie wypełnia miejsce poddawane zabiegowi i nadaje nosowi pożądany kształt. Hydroksyapatyt wapnia to minerał występujący naturalnie w przyrodzie, a także jest składnikiem kości i zębów. W miejscu podania jego cząsteczki tworzą „rusztowanie” i stymulują wzrost naturalnych włókien kolagenowych. Efekty preparatu średnio utrzymują się około 18 miesięcy, po czym ulegają degradacji.
Co można poprawić tą metodą?
Przy użyciu kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia można poprawić defekty nosa takie jak:
- garb na nosie,
- „zapadnięty” grzbiet nosa,
- zbyt mały nos,
- zadarty nos,
- nieproporcjonalnie duży czubek nosa,
- niesymetryczny nos.
Jakie długo utrzymują się efekty?
Skutki wprowadzenia preparatu zawierającego kwas hialuronowy widoczne są natychmiast i utrzymują się średnio od 6 do 12 miesięcy. Hydroksyapatyt wapnia utrzymuje się średnio przez 12-18 miesięcy w zależności od cech osobniczych pacjenta.
Czas utrzymywania efektu początkowego można przedłużać kolejnymi wstrzyknięciami preparatu.
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
- choroby układu odpornościowego,
- skłonność do blizn przerostowych.