O tym, że zabiegi laserowe są obecnie stosowane w przypadku wielu dolegliwości, wiedzą prawie wszyscy. Jednak czym jest laseroterapia dokładnie? Sam termin jest bardzo ogólny, gdyż oznacza po prostu terapię światłem o określonej długości fali. Metoda ta obejmuje szereg różnych zastosowań.

Cały proces polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała. Odbywa się to w taki sposób, aby pochłanianie promieniowania było skuteczne. Tym samym zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii powinna sprawić, że osiągnie się upragniony efekt. Oczywiście wszystko tu jest uzależnione zarówno od typu zabiegu, jak i od zastosowanego lasera i prawidłowego ustawienia danej maszyny. Istnieją lasery, których fala odnajduje w skórze wodę, hemoglobinę, melaninę i nie tylko. Tym samym poszczególne urządzenia wykorzystujemy do bardzo różnych celów. Warto wspomnieć, że laseroterapia stymuluje również do działań regeneracyjnych, co jest jej dodatkową zaletą. Skóra na lasery reaguje w ten sposób, że zwiększa się w niej produkcja kolagenu- zapewnia to odmłodzony wygląd.

Wskazania do laseroterapii

Wskazania do laseroterapii mogą być różne. Stosuje się ją zarówno przy problemach dermatologicznych, jak i po urazach, w celu leczenia bólu oraz w medycynie estetycznej. W zależności od konkretnego urządzenia, metoda ta może wspomóc również w przypadku nerwobólach i w pozbyciu się dyskomfortu po skręceniach, zwichnięciach, a nawet złamaniach. Za pomocą laserów można również leczyć owrzodzenia, trudno gojące się rany, uszkodzenia ścięgna Achillesa, zapalenie wiązadeł rzepki i nie tylko. Laseroterapia biostymulacyjna wspomaga z kolei leczenie bólu, likwiduje stany zapalne, regeneruje tkani i komórki. Większość dziedzin medycyny stosuje ją bardzo chętnie. Laseroterapię można również wykorzystywać w stomatologii przy zwalczaniu bólu, paradontozie oraz by wspomóc leczenie pooperacyjne. W chirurgii lasery wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. Warto zaznaczyć, że metoda ta jest niezwykle precyzyjna, cały zabieg odbywa się bez krwi, a dodatkowo narzędzie nie ma styczności ze skórą. Lasery są wykorzystywane przy cięciach struktur tkankowych, przy chirurgicznych usunięciach, podczas zabiegów okulistycznych (dotyczących wnętrza oka).

 

Zastosowanie laseroterapii w medycynie estetycznej

Laseroterapia zyskuje coraz większą popularność również w medycynie estetycznej. Możemy się nią posiłkować w przypadku wielu dolegliwości. Będzie ona przydatna także wtedy, gdy chcemy pozbyć się pewnych kompleksów związanych ze zmianami skórnymi lub delikatnie poprawić wygląd. Opcji jest jednak dużo więcej. Jakie są zatem konkretne możliwości zastosowanie laseroterapii w medycynie estetycznej? Poniżej wymieniamy kilka przykładów:

Epilacja laserowa

– Nieinwazyjne/mało inwazyjne wyszczuplanie (w tym również usuwanie cellulitu)

Usuwanie naczynek i zmian naczyniowych (w tym też trądziku i rumienia)

– Leczenie blizn, blizn potrądzikowych i rozstępów

– Usuwanie tatuażu (również kolorowego) i makijażu permanentnego

– Likwidacja zmarszczek

Likwidacja przebarwień skóry

– Fotoodmładzanie

Sam wybór odpowiedniego lasera i terapii powinien być podejmowany przez kompetentnego lekarza, posiadającego odpowiednie doświadczenie. Metodę tę, w zależności oczywiście od potrzeb i wskazań, można łączyć z innymi zabiegami. Istotne jest jednak to, by całkowity plan został wcielony w życie przez specjalistę.