Lipoliza iniekcyjna to bezinwazyjna, nieoperacyjna, metoda usuwania tłuszczu z określonych partii ciała. Szybkie usuwanie tkanki tłuszczowej to ratunek dla wielu osób, które nie mogą pozbyć się miejscowego otłuszczenia ciała mimo stosowania diety i ćwiczeń. Na czym polega ta metoda?
Co to jest lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg umożliwiający redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie jest to metoda odchudzania, lecz modelowania sylwetki. Zabieg lipolizy polega na wstrzyknięciu cienką igłą w otłuszczone miejsca jednej z dwóch substancji: wyciągu z soi (fosfatydylocholiny) lub soli żółciowej (deoksycholatu). Po podaniu preparatu dochodzi do lipodestrukcji – komórki tłuszczowe rozpuszczają się i są zastępowane tkanką włóknistą, co powoduje obkurczenie się skóry w obrębie ostrzykniętego obszaru. Następnie zbędny tłuszcz jest transportowany do wątroby i usuwany w procesach metabolicznych.
Lipoliza iniekcyjna stosowana jest w takich obszarach ciała jak:
- pośladki,
- brzuch,
- uda,
- plecy,
- ramiona,
Jak przebiega zabieg?
Na początek lekarz przeprowadza konsultację i zbiera informacje dotyczące przebytych i ewentualnych aktualnych chorób oraz alergii. Jeśli nie ma przeciwwskazań pacjent jest kwalifikowany do zabiegu. Przed zabiegiem na wybrane okolice ciała może zostać nałożona maść ze środkiem znieczulającym. Następnie, po dezynfekcji skóry, lekarz wstrzykuje preparat w zaznaczone miejsca bardzo cienką igłą. W tych miejscach może pojawić się niewielki obrzęk, zaczerwienienie oraz dolegliwości bólowe. Objawy te ustępują w ciągu kilku dni. Mogą również pojawić się siniaki, które znikają po ok. 2 tygodniach. Po wykonanym zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności. Nieinwazyjność zabiegów lipolizy sprawia, że są one obarczone znacznie mniejszym dyskomfortem i ryzykiem powikłań niż tradycyjna liposukcja.
Zwykle zalecana jest seria zabiegów. Zabiegi powtarza się średnio 2-3 razy w odstępach kilkutygodniowych w zależności od ilości tkanki tłuszczowej. Czasem wystarczający jest jeden zabieg.
Efekty
Dzięki lipolizie iniekcyjnej można pozbyć się m.in. fałdek pod pośladkami, tłuszczu występującego po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud, lekko zaokrąglonego brzuszka, wałeczków na plecach i w okolicach pach, otłuszczonego karku oraz tłuszczu na ramionach i kolanach.
Wskazania – kto może skorzystać z zabiegu?
Zabieg lipolizy nie jest wskazany dla osób z dużą nadwagą lub otyłością. Nie jest to sposób na leczenie tego typu problemów
i ogólną redukcją wagi. Najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby szczupłe lub z niewielką nadwagą (do 10 kg powyżej optymalnej masy ciała), które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w konkretnych partiach ciała.
Na zabieg lipolizy często decydują się osoby, które przeżywają rozterki z powodu miejscowego nagromadzenia tłuszczu, mimo stosowania diet odchudzających i ćwiczeń fizycznych. Nierzadko pomimo starań i zaangażowania pacjenta trudno jest usunąć tzw. miejscowe otłuszczenia (tłuszcz na plecach, brzuchu, udach itd).
Przeciwwskazania do zabiegu:
- duża nadwaga lub otyłość,
- ciąża,
- okres karmienia piersią,
- cukrzyca,
- padaczka,
- zaburzenia immunologiczne,
- niewydolność wątroby i nerek,
- ostre stany zapalne,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- alergia na soję lub inne składniki preparatu.
Efekty są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Michalak we Wrocławiu.