Łysienie przeważnie kojarzone jest jako typowy męski problem, przyczyniający się do bardzo dużych kompleksów. W świadomości większości osób funkcjonuje stereotyp, że mężczyzna około czterdziestego roku życia zaczyna tracić włosy i jest to przeważnie uwarunkowane genetycznie. Tymczasem problem ten jest dużo bardziej skomplikowany. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, mających na celu leczenie tej przypadłości, należy udać się do specjalisty, który ją odpowiednio zdiagnozuje i zakwalifikuje. Tak naprawdę, poszczególne osoby mogą zmagać się z wieloma różnymi rodzajami łysienia (m.in. łysienie plackowate, łysienie androgenowe, łysienie całkowite, łysienie w przebiegu chemioterapii, łysienie okresowe, łysienie neurotyczne, łysienie dziedziczne, łysienie rozlane, łysienie dynamiczne).
Przyczyny powstawania łysienia
Przyczyny powstawiania łysienia możemy podzielić na wrodzone lub nabyte. Pierwsza przypadłość może mieć związek z różnymi chorobami, na które cierpi się praktycznie od urodzenia. Jeśli chodzi o łysienie nabyte to wyróżniamy pierwotne, a więc androgenowe i plackowate oraz wtórne, spowodowane przebytymi chorobami, przyjmowaniem niektórych leków, nieprawidłową dietą, paleniem papierów, stresem i nie tylko.
Przyczyny powstawania łysienia nabytego bywają trudne do zdiagnozowania. Często podejrzewa się tutaj procesy autoimmunologiczne, określone cięższe przeżycia i nie tylko. Jeśli przypadki tego rodzaju występowały już w rodzinie, to może mieć ono podłoże genetyczne. Zmiany skórne, utrata włosów przeważnie pojawiają się nagle i mogą mieć one różny przebieg. W niektórych przypadkach ą one odwracalne.
Rodzaje łysienia – jak je rozpoznać
Łysienie genetyczne
Łysienie genetyczne ma jasne podłoże. Generalnie może ono występować nawet u bardzo młodych mężczyzn, ale wtedy często jest poprzedzone łojotokiem lub łupieżem pstrym. Prawdopodobieństwo łysienia na skutek obciążenia genetycznego jest spore, gdyż sięga około 50%. W tym przypadku niewiele można zdziałać tradycyjnymi metodami. Alternatywą jest przeszczep włosów, aczkolwiek decyzję tego rodzaju należy podejmować po wizycie u lekarza medycyny estetycznej.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate polega na utracie włosów w określonych miejscach. Może mieć ono charakter przejściowy lub trwały. Na skórze mogą się tworzyć tego ogniska mające różną wielkość oraz nasilenie. Warto dodać, że schorzenie tego rodzaju może występować nie tylko na głowie, ale również obejmować swoim zasięgiem brwi, rzęsy oraz okolice narządów płciowych. Dokładny charakter przypadłości jest w stanie ocenić lekarz i na podstawie wywiadu oraz badań zaproponuje on określone metody leczenia.
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe jest powiązane z poziomem hormonów organizmie, ale również z czynnikami genetycznymi. Sam proces następuje stopniowo. Na początku zauważa się osłabienie włosów: zmniejszenie ich grubości i gęstości, może pojawić się również łupież. Z czasem włosy zaczynają wypadać. Co ważne, łysienie androgenowe może dotyczyć również kobiet. Wysoki poziom androgenów lub nieprawidłowe proporcje między testosteronem i estriadolem wpływają na tę przypadłość. Z tego też względu, przypadłość leczy się farmakologicznie, nierzadko wspomagając się zabiegami medycyny estetycznej. Oczywiście w niektórych przypadkach, samo zastosowanie leków będzie wystarczające.
Leczenie łysienia
Z łysieniem, w zależności oczywiście od jego przebiegu, można walczyć. Istnieją skuteczne leki, jednakże działają one przeciw wypadaniu włosów, a tym samym diagnoza powinna zostać postawiona w miarę szybko. Preparaty te nie tylko spowalniają proces, ale również przyczyniają się do ponownego wzrostu włosów. Reklamowane w telewizji kosmetyki przeciw wypadaniu włosów mogą tak naprawdę jedynie zapobiegać pierwszym objawom przerzedzania włosów. Na pewno obietnice mówiące o całkowitym odwróceniu tego procesu, nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.
Osoby cierpiące na zaawansowane łysienie w pierwszej kolejności powinny się wybrać do specjalisty, który zdiagnozuje problem. Dzisiaj zabiegi medycyny estetycznej potrafią sobie z niektórymi rodzajami tej przypadłości poradzić. Oczywiście powinny one zostać dobrane pod konkretnego człowieka. To lekarz ustala częstotliwość zabiegów oraz ich charakter. Istotne jest również to, by wybrać się do specjalisty, który posiada doświadczenie w temacie. Dzięki temu, pacjent będzie miał przeświadczenie, że jest we właściwych rękach i że nie stanie się jemu krzywda.
Centrum Medycyny Estetycznej dr Michalaka specjalizuje się wleczeniu łysienia. Sprawdź dogodny termin i umów się na wizytę, na której dowiesz się jaki rodzaj łysienia dotyczy Ciebie i jakie podjąć leczenie.